Publicystyka

Wybitny reporter – spotkanie z Wojciechem Tochmanem

W poniedziałek 8 kwietnia o 17:00 w katowickiej bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z wybitnym reporterem Wojciechem Tochmanem.

Czekam od bardzo dawna i bardzo się cieszę, to ogromny przywilej. Reportaże Wojciecha Tochmana są przeszywające do bólu. W swoich książkach wyciąga na światło dzienne to, do czego ludzie z traumą nie chcą się przyznać, może boją, może specjalnie spychają w głąb świadomości, przed czym uciekają. Mamy obowiązek mówić głośno o nie rozliczonych zbrodniach wobec drugiego człowieka. Mamy obowiązek pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Fundacja Klub Heban, Operacja „Zerwać łańcuch”, to dowód na to, że Tochman nie tylko pisze o potrzebie pomocy drugiemu, ale sam tej pomocy udziela.

zdjęcie: Michał Fiałkowski

”Pianie kogutów, płacz psów” pokazało mi Kambodżę innymi oczami. Dziś wstyd mi za to, że tak niewiele wiedziałam przed jej odwiedzeniem. Siem Reap, w którym spędziłam kilka dni postrzegałam dotychczas przez pryzmat kompleksu świątyń Angkor Wat i uśmiechniętych, przyjaznych ludzi. Ludzi, którzy czterdzieści lat po Czerwonych Khmerach nadal żyją w strachu, do innych podchodzą z rezerwą z obawy o swoje życie, które tak mało znaczyło za czasów Pol Pota.

Wojciech Tochman jest wybitnym reporterem piszącym nie tyle o wojnie, ludobójstwie, biedzie, traumie, ale przede wszystkim o ludziach, którzy są uosobieniem tego wszystkiego. Bo najważniejszy powinien być CZŁOWIEK. Zawsze.

Opowiadam o świecie i ludziach, którzy w nim żyją, czyli trochę o Tobie i o mnie. Dzielę relacjami z wypraw na własną rękę, najchętniej do Azji. Przyglądam się innym, zastanawiam kim są, jak żyją, za czym tęsknią. W przerwach od podróżowania opisuję magię teatru i zmagania, przed jakimi staje aktorka nieprofesjonalna, którą bywam. Podróżowanie w głąb siebie to zastanawianie się kim jestem i dokąd zmierzam. Bo w życiu poza celem liczy się sens istnienia, który nadają także inni ludzie, dlatego ważne kim się otaczasz.