Rozwój osobisty

Klasztor mnichów buddyjskich w Wiśle

Weekend majowy spędziłam w Beskidach, a dokładniej w miejscu, w którym powstaje klasztor  mnichów buddyjskich w Wiśle w tradycji ZEN Kwan Um. Miejsce odludne (tak, można znaleźć nawet w zadeptanym Beskidzie), zielone, słoneczne i mocno energetyczne. Pieczę nad budową klasztoru sprawuje obecnie Chon Mun Sunim , uczeń nieżyjącego już Mistrza Zen Seung Sahna DSSN.

Klasztor mnichów buddyjskich w Wiśle

Chon Mun Sunim praktykował w Seulu (Korea) oraz Providence (USA). Regularnie, dwa razy w roku, odbywa trzymiesięczne odosobnienia (kyolche) przeplatane trzymiesięcznymi okresami tzw. haeje, podczas których podróżuje i naucza w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. 
Aktualnie praktykę odosobnienia w tym miejscu rozpoczyna koreański mnich Heo San Sunim, z którym miałam okazję poćwiczyć swój angielski. Sam klasztor ma być miejscem praktyki dla mnichów koreańskiej tradycji ZEN jak również osób świeckich. 

Klasztor mnichów buddyjskich w Wiśle

Muszę Wam powiedzieć, że miejscowi przyjęli mnichów z otwartymi sercami. Co prawda na początku podchodzili pod przyczepę kempingową, w której zamieszkał pierwszy mnich (i w której spędził całą zimę bez prądu i bieżącej wody) z ciekawością i pewną dozą niepewności obserwując jego poczynania. Po kilku miesiącach przywykli do tego obrazka i chyba nawet cieszą się z sąsiadów, bo można będzie o nich wspominać w swoich ofertach wakacyjnych. Obecnie przyczepa została obudowana drewnianym domkiem, a przedsionek został zaadaptowany na salę Dharmy. Nawet mają już baterię słoneczną i świeżo wywierconą studnię.

Gdyby ktoś chciał wesprzeć dzieło mnichów może dokonać wpłaty dowolnej kwoty na poniższy numer konta z dopiskiem “Na budowę klasztoru Wisła Cieńków”.

Szkoła ZEN KWAN UM w Polsce – Katowicki Ośrodek ZEN

Alior Bank: 52 2490 0005 0000 4600 2892 4211

_________________

Główna świątynia ZEN KWAN UM znajduje się w Warszawie – Fanpage obejrzycie tutaj  

Opowiadam o świecie i ludziach, którzy w nim żyją, czyli trochę o Tobie i o mnie. Dzielę relacjami z wypraw na własną rękę, najchętniej do Azji. Przyglądam się innym, zastanawiam kim są, jak żyją, za czym tęsknią. W przerwach od podróżowania opisuję magię teatru i zmagania, przed jakimi staje aktorka nieprofesjonalna, którą bywam. Podróżowanie w głąb siebie to zastanawianie się kim jestem i dokąd zmierzam. Bo w życiu poza celem liczy się sens istnienia, który nadają także inni ludzie, dlatego ważne kim się otaczasz.